Кількість
|
Вартість
|
||
|
- Дуже високий вміст вітаміну Е. На порцію 30 г горіхів припадає 50% денної потреби у цьому вітаміні. Яка його роль в організмі? Ключова: підтримка здоров’я шкіри та волосся (особливо, якщо потрібна функція загоєння, наприклад, після висипань або при сухості та тріщинах на шкірі). Крім цього, вітамін Е — це потужний антиоксидант, який захищає організм від шкідливого впливу (сонце, екологія, шкідливі речовини з їжі). Також він важливий для гормональної системи, зору, слизових.
- Ще одна відчутна і дуже цінна перевага, яку має горіх мигдаль — користь для нервової системи. Високий вміст магнію (75% денної норми у 100 г горіхів) захищає організм від стресу, є профілактикою головного болю та мігрені. Вітаміни В2 та Е захищають нервові клітини від руйнування. Вітамін В6 з горіхів бере важливу участь в діяльності центральної нервової системи, допомагає при болях в м’язах і порушеннях сну. Також мигдаль корисний для розумової діяльності.
- Мигдаль має 18 амінокислот, багато білків і близько 30% денної потреби у залізі (на 100 г горіхів). Така комбінація робить його корисним доповненням вегетаріанського та веганського раціону.
- Цей вид горіхів варто включати в спортивний раціон. Користь мигдальних горіхів для спортсменів відчутна одразу в декількох напрямках. Вітамін В2 допоможе відновитись м’язам після тренувань. Якісний білок з хорошим амінокислотним складом буде позитивно впливати на збільшення м’язової маси. Висока калорійність дасть енергію. Вітамін Е позитивно впливає на суглоби та зв’язки. Фосфор, якого багато в цих горіхах, корисний для кісткової тканини та суглобів.
- Ще одне, чим корисний мигдаль — позитивний вплив на кишківник. Доволі високий вміст клітковини чудово вплине на моторику кишківника і його мікрофлору (а вона складає основу імунітету). Жири також позитивно впливають на процеси травлення, а в поєднанні з вітаміном Е добре впливають на здоров’я слизових шлунку та кишківника.